Based on the feedback from the users, we hereby provide a list of FAQs to help our users to understand the CCS calculator better.

If you cannot find an answer to your question, please feel free to share your question with us and we will get back to you within 24 hours.

No! Please DO NOT use this Child Care Subsidy calculator if you DON'T meet the Child Care Subsidy Activity Test Requirements.

Yes! You can download the free CCS calculator in Excel from this link.

Yes! Your information is protected with our SSL certificate.

Yes! You can use the online In Home Care Child Care Subsidy Calculator.

Let's have a look at the following examples.

**Example 1:** Family A with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The **long day care centre** charges Family A **$110 per day** for a 10-hour long day care session.

**Calculation:**

Step 1: Work out hourly fee = $110 / 10 = $11

Step 2: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $11 x 85% = $9.35

Step 3: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $ 11.77 x 85% = $10.0045

Step 4: Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $9.35

Step 5: Work out the weekly subsidy = $9.35 x 10 x 5 = $467.5

Step 6: Work out the weekly out-of-pocket cost = $110 x 5 - $467.5 = $82.5

**Example 2:** Family B with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The long day care centre charges Family B **$150 per day** for a 10-hour long day care session.

**Calculation:**

Step 1: Work out hourly fee = $150 / 10 = $15

Step 2: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $15 x 85% = $12.75

Step 3: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $ 11.77 x 85% = $10.0045

Step 4: Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $10.0045

Step 5: Work out the weekly subsidy = $10.0045 x 10 x 5 = $500.23

Step 6: Work out the weekly out-of-pocket cost = $150 x 5 - $500.23 = $249.77

**Example 3:** Family C with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The **family day care** charges Family C **$110 per day** for a 10-hour long day care session.

**Calculation:**

Step 1: Work out hourly fee = $110 / 10 = $11

Step 2: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $11 x 85% = $9.35

Step 3: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $ 10.90 x 85% = $9.265

Step 4: Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $9.265

Step 5: Work out the weekly subsidy = $9.265 x 10 x 5 = $463.25

Step 6: Work out the weekly out-of-pocket cost = $110 x 5 - $463.25 = $86.75

**Example 4:** Family D with a combined family income of $185,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 50% up to 50 hours per week. The long day care centre charges Family D **$150 per day** for a 10-hour long day care session.

**Calculation:**

Step 1: Work out hourly fee = $150 / 10 = $15

Step 2: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $15 x 50% = $7.5

Step 3: Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $ 11.77 x 50% = $5.885

Step 4: Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $5.885

Step 5: Work out the weekly subsidy = $5.885 x 10 x 5 = $294.25

Step 6: Work out the weekly out-of-pocket cost = $150 x 5 - $294.25 = $455.75